W przygotowanej opinii ZGWRP wyraził zdecydowany sprzeciw wobec wprowadzenia takich rozwiązań, bez stosownej rekompensaty dochodów gmin utraconych, na mocy przepisów projektowanej ustawy.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym oraz ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych przewiduje, że właściwy organ podatkowy na wniosek podatnika podatku rolnego, będącego osobą fizyczną, przekaże kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1,5 proc. należnego podatku rolnego na rzecz wybranego przez tego podatnika związku zawodowego rolników indywidualnych.
We wniosku tym, podatnik wskaże na rzecz jakiego podmiotu uprawnionego ma być przekazana kwota 1,5 proc. należnego podatku rolnego, wskazując numer wpisu podmiotu uprawnionego w Krajowym Rejestrze Sądowym.
W opinii ZGWRP zwrócił uwagę, że podatek rolny stanowi jedno ze źródeł finansowania zadań gmin.
"Zadania samorządu terytorialnego stają się coraz bardziej rozbudowane. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców uzależnione jest od stabilnej sytuacji finansowej. Szczególnie dla gmin wiejskich, niedysponujących wysokimi dochodami własnymi z innych źródeł, podatek rolny jest kluczowy dla możliwości kształtowania budżetu i wykonywania nałożonych przepisami prawa zadań" - podkreślono w opinii.
Ponadto samorządowcy wskazali, że już teraz na skutek wielu ustawowych ulg i zwolnień w podatku rolnym w wielu gminach podatek ten zredukowany jest do symbolicznej wartości, bez żadnych rekompensat.
Zdaniem przedstawicieli gmin wiejskich kolejne odpisy z podatku rolnego pomniejszą dochody gminy, z negatywnym skutkiem także dla samych rolników, zmniejszając możliwości rozwiazywania wspólnych problemów lokalnej społeczności, w szczególności gmin wiejskich o charakterze rolniczym, mające niski poziom uprzemysłowienia.
mp/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz