Zamknij

Na jakich zasadach odbywają się wybory do Sejmu i Senatu?

10:31, 24.05.2023 . Aktualizacja: 10:33, 24.05.2023
Skomentuj fot. ilustracyjne, Jarosław Jędrkowiak fot. ilustracyjne, Jarosław Jędrkowiak

Zasady przeprowadzania wyborów, wyłaniania zwycięzców i podziału mandatów w Polsce regulowane są przez Kodeks wyborczy. Jest to podstawowy akt prawny, który zawiera m.in. przepisy zwane ordynacją wyborczą. Ordynacje wyborcze, czyli zasady przeprowadzania wyborów, różnią się w zależności od kraju. W Polsce określają one sposób organizacji cyklicznych wyborów prezydenckich, wyborów do Sejmu i Senatu, wyborów samorządowych oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Regulacje wyborów do Sejmu i Senatu

Wybory do Sejmu zarządza Prezydent RP w drodze postanowienia, które musi zostać wydane nie później niż na 90 dni przed końcem 4-letniej kadencji Sejmu, a samo głosowanie musi odbyć się w dniu wolnym od pracy. Kodeks wyborczy przewiduje wybór 460 posłów do Sejmu z list kandydatów w wielomandatowych okręgach wyborczych.

Jeśli z jakichś powodów kadencja Sejmu zostanie skrócona, nowe wybory muszą być zarządzone w ciągu 45 dni od dnia wejścia w życie uchwały o skróceniu kadencji Sejmu lub od dnia ogłoszenia postanowienia prezydenta o skróceniu kadencji Sejmu.

Aby przeprowadzić wybory do Sejmu, tworzy się wielomandatowe okręgi wyborcze, w których wybieranych jest co najmniej 7 posłów. Okręg wyborczy obejmuje obszar województwa lub jego część, a jego granice nie mogą przekraczać granic powiatów i miast na prawach powiatu, które wchodzą w jego skład.

Kto Może Startować w Wyborach?

W wyborach do Sejmu prawo do startu ma obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat. Prawo zgłaszania kandydatów na posłów przysługuje: Komitetom Wyborczym partii politycznych, Koalicyjnym Komitetom Wyborczym oraz Komitetom Wyborczym Wyborców.

Okręgowa Komisja Wyborcza, na podstawie protokołów otrzymanych z różnych komisji, ustala wyniki głosowania na poszczególne listy kandydatów i sporządza protokół w danym okręgu wyborczym. Dane te są przekazywane do Państwowej Komisji Wyborczej za pośrednictwem sieci elektronicznego przekazywania danych. Na tej podstawie PKW ustala zbiorcze wyniki głosowania.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%