Zamknij
,
Prof. Flisiak w rozmowie z PAP zaznaczył, że choroba wywołana wirusem SARS-CoV-2 w tej chwili ma inną charakterystykę niż miało to miejsce na początku epidemii - dwa lata temu, a nawet jeszcze kilka miesięcy temu, dlatego też przy znoszeniu obostrzeń powinno się brać pod uwagę nie tyle liczbę nowych przypadków, ale raczej odsetek wyników dodatnich. To on przede wszystkim świadczy o tym, że epidemia jest w odwrocie.
,
Wiceminister zdrowia, pytany w Programie I Polskiego Radia o zakażenia koronawirusem, odpowiedział, że choć teraz obserwuje się stabilizację, to resort liczy się z tym, że liczba przypadków w najbliższym czasie wzrośnie.
,
Zgodnie z wydanym na początku stycznia komunikatem ministra zdrowia od 1 lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covid (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, dawce przypominającej i dodatkowej, została skrócona z 360 dni do 270 dni.
,
"Stosowana jest przede wszystkim w produkcji żywności, ale biorąc pod uwagę historyczny moment, w jakim żyjemy, wykorzystałem ją w maseczkach" - wyjaśnił młody wynalazca Viorel Bohotici, mieszkający w miejscowości Camerata Picena, w regionie Marche.
,
Suplementowanie 1-MNA ma korzystny wpływ na powrót do formy sprzed zakażenia koronawirusem - uważa twórca programu STOP-COVID kardiolog dr Michał Chudzik, który od ponad roku bada osoby z long Covid. Wstępne badania z wykorzystaniem 1-MNA pokazują, że może ona poprawiać ich wydolność.
,
"Od lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, zostanie skrócona do 270 dni – to jedna ze zmian zasad wystawiania zaświadczeń" – wynika z komunikatu. Nowe wytyczne przygotowano na podstawie stanowiska Rady Medycznej.
,
Nuvaxovid to piąta szczepionka zalecana w UE do zapobiegania COVID-19. Jest to preparat białkowy i wraz z już zatwierdzonymi szczepionkami będzie wspierać kampanie szczepień w państwach członkowskich UE w kluczowej fazie pandemii — poinformowała EMA.
,
Brak posiadania ubezpieczenia zdrowotnego nie wyklucza ze szczepień przeciwko COVID-19. Nieodpłatnym szczepieniom podlegają także osoby nieubezpieczone. Mogą też nieodpłatnie korzystać z wizyt u lekarza POZ - przypomina Ministerstwo Zdrowia.
,
"Kolejny przypadek koronawirusa w wersji omicron został wykryty u 7-letniej dziewczynki z Gdańska. Dziewczynka miała wykonany test PCR 10.12 z powodu objawów infekcji paragrypowej" - czytamy na Twitterze resortu zdrowia.
,
W środę Ministerstwo Zdrowia podało, że w szpitalach przebywa 2722 chorych z COVID-19, w tym 239 pacjentów wymaga leczenia respiratorowego. Tydzień temu, 6 października, hospitalizowanych było 1963 chorych z COVID-19, dwa tygodnie temu, 29 września – 1566. Rok temu, 13 października 2020 r., hospitalizowanych było 5669 chorych z COVID-19, pod respiratorami przebywało wówczas 421 pacjentów.
,
"W szpitalu spędziła ponad dwa tygodnie, lekarze stwierdzili u niej zapalenie rdzenia kręgowego, spowodowane najprawdopodobniej wczesnym odczynem poszczepiennym" - mówiła Radiu Zet adwokat Beata Broniewicz-Pasieka.
,
Dworczyk pytany podczas internetowej części rozmowy w radiu RMF FM o akcję szczepień zauważył, że "dorośli Polacy nie są przyzwyczajeni i nie są przekonani do szczepień". "Tego rodzaju postawy społeczne nie zmieniają się w tydzień, miesiąc czy w kwartał. Tu potrzebna jest długotrwała akcja edukacyjna" - zauważył minister.
,
O to, jak zachęcać społeczeństwo do szczepień przeciw COVID-19, szef MZ był pytany w TVP Info.
,
W piątek na Twitterze resort zdrowia podał, że liczba zakażeń w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepień drugą dawką to 1 mln 400 tys. 416 przypadków oraz, że liczba zakażeń wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od przyjęcia pełnej dawki to 10 tys. 610. - czyli zaledwie 0,056 proc. wszystkich w pełni zaszczepionych.
,
Rozpoczynając poniedziałkowe posiedzenie RG prezydent nawiązał do pojawiających się w przestrzeni publicznej doniesień, że mogłoby dojść do obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19. Jak zauważył, rodzice boją się, że dzieci miałyby być obowiązkowo szczepione.